1990

Metrobil Teknoloji Anonim Şirketi, bilişim dünyasında öncü bir firma olmak hedefiyle faaliyetlerde bulunmak üzere, 1990 yılında İstanbul’da kurulmuştur.


1995

Kuruluşunun ilk yıllarında bilgisayar ve çevre ürünlerinin satış, dağıtım ve satış sonrası hizmetlerini vererek kısa zamanda önemli bir müşteri tabanı kazanmıştır.


2000

Bilgi teknolojileri alanındaki kurumsal taleplere, çağın dinamiklerine ve yenilikçi değişimlere uyum sağlayarak hizmet sunmak amacıyla 2000 yılından itibaren İç ve Dış Mekan olarak LED Ekran ve görüntü sistemleri kurulum, bakım ve onarım alanlarında faaliyet göstermeye başlayarak hizmet portföyünü genişletmiştir.


2007

Metrobil, 2007 yılında Turksat İş Ortağı olarak telekomünikasyon sektörüne adım atarak faaliyet alanına yeni bir sektör katmıştır. İstanbul Anadolu Yakası ve Kocaeli bölgelerinde Turksat Kablo TV altyapısının arıza giderme, tesis, bakım ve şebeke yenileme projelerinde başarı ile görev yapmıştır.


2008

Gelişim odaklı yaklaşım stratejisi ile sahip olduğu kabiliyetlere her gün bir yenisi eklemeye devam eden Metrobil Teknoloji, İETT'nin Metrobüs güzergahı üzerinde internet erişim ve data haberleşme omurgasının tesisi için Eminönü - Karaköy arasında 1,5 km deniz altı fiber optik kablo geçiş projesini başarı ile tamamlanmıştır.


2009

Bilişim ve telekomünikasyon alanlarındaki hizmet çeşitliliğini artırmaya devam eden Metrobil, iş ortaklığı çerçevesinde İstanbul Anadolu Yakası ve Zonguldak illerinde yürütülen Kablo TV ve Kablo İnternet ürünlerinin abonelik işlemleri, tesis kurulumu, arıza müdahalesi ve bakım süreçleri yönetimi ile birlikte kabiliyetlerini geliştirerek sektörün önemli oyuncuları arasında yerini almıştır.


2011

Tecrübeli mühendis kadrosu ve sektördeki tecrübesi ile Metrobil, fiber optik altyapı çalışmalarında proje yönetimi ve danışmanlık başta olmak üzere çeşitli konularda mühendislik hizmeti sunmaktadır. Bu kapsamda yürütülen bir fiber optik altyapı projesi sürecinde İstanbul Ulaşım kurumuna teknik şartnamenin hazırlanması ve proje çizimi konularında mühendislik hizmeti verilmeye başlanmıştır.


2012

Hizmet çeşitliliğinin geliştirilmesi sayesinde erişim şebekeleri alanında gerçekleştirilen Akıllı Durak, Otopark Bariyer Sistemi Dönüşümü, Otopark Otomasyon Kurulumu projeleri ile İSPARK, BELBİM ve İSBAK gibi önemli kurumlara çözümler sunulmuştur. Haberleşme altyapılarının genişletilmesi, mevcut fiber optik haberleşme hatlarında bakım ve onarım faaliyetleri projeleri kapsamında İSKİ ve İstanbul Enerji başta olmak üzere birçok kuruma hizmet verilmiştir.


2013

Telekomünikasyon sektöründe bilinen bir firma olarak 2013 yılından itibaren İBB fiber optik haberleşme hatlarının altyapı tesisi, kablo çekimi, sonlandırması, bakımı ve onarımı dahil çeşitli projelerde, İBB iş ortağı olarak çalışmalarda bulunmuştur. Güvenlik çözümleri konusunda Negmar Denizcilik bünyesinde faaliyet gösteren 4 Adet feribota, Eskihisar ve Tavşanlı limanlarına plaka okuma sistemi, gişe plaka okuma sistemi ve kamera güvenlik sistemi kurulumu ve bakımı gerçekleştirilmiştir. Etis Lojistik firmasına Türkiye geneli 13 lokasyonda kamera güvenlik sistemi kurulmuş, uzaktan erişim desteği ve bakım konularında hizmet verilmeye başlanmıştır.


2014

LED Ekran görüntü sistemleri alanında faaaliyete başladığı günden bu yana kurulum, bakım ve onarım faaliyetlerini kapsayacak şekilde sağladığı yenilikçi çözümler ile özellikle İstanbul bölgesinde birçok ilçe belediyesine hizmetler sunmuş ve sektörde önde gelen firmalar arasına adını yazdırmıştır.


2015

Turksat Kablo TV iş ortağı olarak kaliteli ve güvenilir hizmet odaklı yönetim yaklaşımı ile İstanbul Anadolu Yakası, İstanbul Avrupa Yakası, Tekirdağ ve Samsun bölgelerinde çalışmalar yapılmıştır.


2016

Metrobil, artan iletişim altyapı tecrübesi, gelişen proje yönetim kabiliyeti ve güçlenen organizasyon yapısı ile Turkcell Superonline iş ortağı olarak hizmet vermeye başlamıştır. Aynı yıl içerisinde İBB’nin ortak telekomünikasyon altyapısının güzergah bakımı işleri kapsamında Türk Telekom International firmasına hizmet sunulmuştur.


2017

Büyük ölçekli iletişim altyapısındaki tecrübesiyle kara ve deniz geçişleri dahil, fiber optik ve koaksiyel kablo güzergah projelerini uçtan uca sağlayacak bilgi, tecrübe ve donanıma sahip olan Metrobil, sunduğu çözümlerdeki başarısı ile İBB iştiraki olan İsttelkom’a iş ortağı olarak elektronik haberleşme altyapısı konusunda hizmet vermeye başlamıştır.


2018

Sistem kurulumu gerçekleştirilen Videowall projesi ile Metrobil, görüntü sistemleri alanında sunduğu çözümlere bir yenisi eklemiştir.


2019

Türksat'ın Kablo TV İstanbul Anadolu Yakası (Bostancı, Maltepe, Kartal, Pendik), İzmir, Manisa ve Zonguldak bölgelerinde 2017 yılında başlanan projeler kapsamında yönetilen altyapı arıza giderme, tesis, bakım ve şebeke yenileme çalışmaları başarı ile sürdürülmektedir. Metrobil, mevcut durumda 50’nin üzerinde araç kapasitesi ve 150’den fazla çalışanı ile birlikte her türlü bilişim ve elektronik haberleşme altyapı ihtiyaçlarını karşılayacak uçtan uca çözümleri, kazandığı tecrübe ve bilgi birikimini yansıtarak üstün hizmet kalitesi anlayışıyla daha hızlı, ekonomik ve özgün çözümler üreterek sunmaya devam etmektedir.